Çimen Güldöker

Neden Elim Sende?

Özellikle zorlu hayat koşullarında sanatın lüks değil şart olduğuna inananlardanım. Herkesin olduğu hali ile ben de varım diyebilmesi için, bir sonraki güne birşeyler üretmiş olarak başlamanın keyfi için, iyileşmek ve iyileştirmek için, oyun oynama becerilerimizi kaybetmemek için, güçlenmek için ve en önemlisi eğlenebilmek için sanat bizimle! Çalışmakta olduğumuz çocuklar ve ailelerin sanatından öğrenecek daha şey var…

Hakkında

2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olan Çimen Güldöker, 2013 yılında başladığı İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Çift ve Aile Terapisi alt dalında eğitim görmeye devam etmektedir. Sanat terapileri, aile terapileri, kadın çalışmaları, toplumsal psikoloji, sivil toplum çalışmaları ve önleyici ruh sağlığı çalışmaları ilgi alanlarıdır.

Yer aldığı projeler/işbirlikleri

2008-2010 yılları arasında Küçükçekmece Belediyesi “Bizim Halk’a Sosyal Kalkınma Programı” bünyesinde kadın ve çocuklarla çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2010 yılından beri Aura Psikoterapi, Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi ekibinde yer almakta ve Otistikler Derneği Denetim Kurulu’nda görev yapmaktadır. Uludağ Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı ve Aura Psikoterapi, Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi ortaklığı ile yürütülen Sanatla Terapi eğitimin 300 saatlik teorik ve pratik eğitimin tamamlayarak Defne Erdur ile ortak tez yazım aşamasında bulunmaktadır.

2012’de Avusturya Devlet Bursu ile Kultur Kontakt Austuria bünyesindeki “Grand for Cultural Educators” kapsamında Viyana’da çeşitli atölyelere katımış ve farklı yaş gruplayırla sanat uygulamaları yapmıştır. 2010-2011 yılları arasında Hollanda Yüksek Eğitim Enstitüsü (NIHA), Sardes ve Internatiıonal Child Development Initiatives (ICDI)  tarafından yürütülen Erken Çocukluk Gelişimi Diploma Eğitimi’ni tamamlamış ve birçok ulusal ve uluslar arası projede katılımcı ve yürütücü olarak yer almıştır. Yer aldığı projelerden bazıları: “Beauty in Unity/Learning to Play Playing to Learn Training – Ommen, Hollanda” (2005), “Social Change Activities, (YOI) – NoviSad, Sırbistan” (2005),  “Methods, Organisational Structures and Applications in Autism Treatment –Botkyrka Belediyesi, İsveç (2008), Gençliğin Renkli Yüzü,İstanbul (2009, AB Projesi), Taksim’in Küçük Renkleri (2011, AB Projesi), Kaynama Noktası,İstanbul (2012, AB Projesi), IDOCDE, Berlin-Viyana (2013, AB Projesi), El Ele, İstanbul (2013, Avusturalya Büyük Elçiliği), LOADED, Reggio Emilia-İtalya (2014, AB Projesi).

Figen Şahin

Neden Elim Sende?

1997 yılından beri Beyoğlu’nda eğitimci olarak çalışmaktayım. Beyoğlu uzun yıllardır göç alan, göçle çoğalan bir yerleşim yeri. Burada yaşayan çocukların şehre adaptasyonlarını desteklemek, sosyal, duygusal ve psikolojik gelişimlerine destek olmak, yaratıcılıklarını geliştirebilmek ve kendilerini ifade edebilecekleri sanatsal alanlar yaratmak için 2008 yılında yola çıkılan bir proje idi Elim Sende… Çocuklarımızın çalışmalardaki geri bildirimleri ve süreçteki enerji, projenin devamını ve yaygınlaşmasını sağlamak için en önemli motivasyon kaynağımız oldu. Bugün ulaşılan noktada yolumuzun ne kadar doğru ve anlamlı olduğunu görebilmekteyiz. Bu çalıştıkça açılan, canlanan ve bizlere yapmakta olduğumuz işin ne kadar önemli olduğunu hatırlatan yolda çocuklarımızla birlikte ilerlemekteyiz.

Hakkında

İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü 1996 lisans, Marmara Üniversitesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler 2005 yüksek lisans mezunu olan Figen ŞAHİN halen Beyoğlu Firuzağa İlkokulunda psikolojik danışman olarak görev yapmaktadır.

1993 yılından beri okul öncesi ve ilköğretim düzeyindeki çocuklarla çalışmaktadır, görev yaptığı kurumlarda öğrencilerle bireysel ve grup danışmanlığı, çözüm odaklı grup çalışmaları, çocuk psikodrama grupları, yaşam becerileri grupları yapmış, ailelerle de “Aile Eğitimleri” düzenlemiştir

Yetişkinlere yönelik eğitimlerde grup liderliği tecrübesi bulunmaktadır.1997-2014 tarihleri arasında görev yaptığı eğitim kurumlarında; Akademik kadroya, okul velilerine ve öğrencilere “İletişim Becerileri”, “Problem Çözme Becerileri”, “Çocuklarla İletişim”,”Akran Eğitimi”,”Aile Eğitimi” gibi konularda bilgilendirme seminerleri düzenlemiştir.

Kerem Tiryakioğlu

Neden Elim Sende?

Beyoğlu yıllar boyu aldığı göçe bağlı olarak demografik yapısı çocukların gelişimi için çeşitli zorluklara gebe olan bir bölge. Hem ikamet ettiğim hem de iş yerimin bulunduğu bu bölgede çocukların gelişimine sanat yoluyla katkı sağlamak için yola çıkan bu hareketin bir parçası olabildiğim için çok şanslıyım. Her gün binlerce kişinin eğlence ve alış veriş ihtiyaçlarını da karşıladığı Beyoğlu’nda ElimSende’yi gerek bölge halkı, gerekse yerel ticari işletmeler tarafından sahiplenilen bir komün/halk projesi haline getirmek ve talep eden tüm çocuklara ulaşabilmek için daha yapacak çok işimiz var.

Hakkında

1995 yılında Saint Joseph Lisesinden, 1999’da Johns Hopkins Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu.  Çalışma hayatına Bain&Company yönetim danışmanlığı firmasında başladı.  2001 yılında Texyard firmasının kurucu ortağı olarak Londra’ya yerleşti ve 2005 yılına kadar iş geliştirme yöneticisi olarak çalıştı. İstanbul’a dönüşünde kurduğu makineler arası iletişim alanında teknoloji geliştiren ve servis veren Vektör Telekom’un yönetici ortağı olarak görev yapmakta. Prime Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’nin de yönetim kurulu başkanlığını yürütmekte olan Kerem ElimSende’nin kurucularından biri olarak yönetim kuruluna el vermektedir.

Sarp Tiryakioğlu

Neden Elim Sende?

Beyoğlu yaşadığım, çalıştığım ve sosyal olduğum bir bölge. Çok çeşitli kesimden değişik yaşamları bir arada barındırıyor. Birey olarak paylaşarak gelişmek ve yerelde yaşadığım alanda bir fark yaratabilmek için Elim Sende benim için bir sans! Çocukların farklı bir ‘ben’ ve ‘dünya’ hayallerini kurmaları için Elim Sende onlara değerli bir kapı. Umarım bu tecrübeyi onlara zenginleştirebilmek ve bir sonrakilere uzanacak şekilde devamlı kılmak heyecanı hepimize bulaşarak büyür.

Hakkında

1994 yılında Boston College’den Tarih ve Ekonomi dallarında çift lisans derecesi ile mezun oldu. 1995 yılında George Washington University’den Uluslar arası İlişkiler lisans üstü derecesini aldı. 1996-98 yıllarında Moskova’da Türk Enka Invest ve İngiliz Intermark şirketlerinde gayrimenkul pazarlama alanında çalıştı. 1998 yılında Colliers International Türkiye şirketinin kurucu ortaklarından oldu ve gayrimenkul danışmanlığı/pazarlama alanlarında yönetici olarak çalıştı. 2003 yılında Beyoğlu A.Ş., 2005 yılında ise Galata A.Ş., 2010 yılında 41K’nın kurucu ortaklarından oldu. Halen, özellikle tarihi yapıların renovasyonu üzerine uzmanlaşan, gayrimenkul geliştirme ve yatırım şirketleri Galata A.Ş ve 41K’nın yöneticisidir.

Defne Erdur

Neden Elim Sende?

“Elim Sende Derneği gerçekleştirdiği sanat çıkışlı projelerde yer alan genç insanlara kendilerini sevmeyi, ifade etmeyi ve değerlerini diğerleriyle paylaşmayı hatırlatabiliyor. Bu benim bir sanatçı olarak kendime, eğitmen olarak da geleceğe umutla bakmama yardımcı oluyor. Gencecik zihin ve kalplerden aldığım coşkulu, meraklı ve istekli bakışların, çalışma sonlarında gerçekleştirilen eserlerin karşılığını ancak bu ekip içinde kalarak ve bu prensiplerle çalışmaya devam ederek verebilirim. Gidilecek çok yön var, alınacak çok yol, görülecek çok renk var. El vermeden olmaz!”

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1999 lisans, 2002 yüksek lisans mezunu olan Defne Erdur Bekdik, halen Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi ve doktora öğrencisidir. Sosyolog ve bağımsız dans sanatçısı olarak performans sanatları, sanatla terapi ve eğitim alanlarında çalışmaktadır. Beden odaklı çalışmalar (Yoga, Deneyimsel Anatomi, Masaj Terapi), Doğaçlama Dans ve Sanatla Terapi alanlarında dünyaca kabul görmüş isimlerle çalışmıştır.