Masalın Renkleri

Tarlabaşı’ndan Avrupa'ya Yaşlı Macera

Tarihi: 2014
Proje Yürütücüsü: Leyla Sakğınar & Songül Bozacı
Katılımcı Sayısı: 8
Projenin Tanımı ve Genel Felesefesi:

Hayal gücünün sınırları Masalın Renkleri ile genişledi. Leyla Sakpınar ve Songül Bozacı ile çocuklar, kendi güncel masal kahramanlarının hikayelerini resimsel anlatıda birlikte oluşturdular. Yarattıkları kahramanların hikayeleri tek bir kolektif masalda buluştu. Önce kendi kahramanlarını tasarlayan ve hikayelendiren çocuklar sonra beraber bir masal oluşturdular. Masalın geçtiği mekanları da tasarladıktan sonra kahramanlar için bir şarkı bile bestelendi.

“Beyoğlu’nda bir konsoloslukta alacakları vize için giden Lale Nine, Ahmet Dede, daha sonra tanışacakları İmam, Kulak Kabartan Tavşan ve diğerlerinin yolları bakın nasıl kesişti….

Tarlabaşı’ndan Avrupa’ya Yaşlı Macera
Lale Nine ve Ahmet Dede, İstanbul’da, Tarlabaşı Cevza Sokak Gül Apartmanı 9/10 numarada oturuyorlar. Yaşadıkları mahalleyi çok seviyor ve oradan hiç ayrılmak istemiyorlar. Çünkü bütün sevdikleri aynı mahallede yaşıyor ve özellikle torunlarının yanlarında olmalarından çok memnunlar.
Bir gün, hayatlarında ilk defa milli piyango bileti almaya karar veriyorlar ve kısa bir süre sonra, büyük ikramiyeyi kazandıklarını öğreniyorlar!!
Yıllardır çok çalıştıkları için tatil yapmaya ne vakitleri olmuş ne de fırsat bulmuşlar. Kazandıkları büyük ikramiye ile Avrupa turuna çıkmaya karar veriyorlar! Pasaportlarını çıkartıyorlar ve ihtiyaçları olan Schengen vizesini almak için Beyoğlu’nda bulunan Fransız Konsolosluğundan randevu alıyorlar.
Nine ile Dede, randevularına geç kalmamak için, akşam erkenden yatıyorlar. Sabaha doğru dışarıdan gelen kavga sesleri ile uyanıyorlar! Lale Nine, kavganın bitmemesine sinirlenerek bir kova suyu kavga edenlerin üzerlerine döküyor. Nihayet kavga uzun bir süre sonra sona eriyor.
Uykuları bölündüğünden yeniden uykuya dalmaları çok uzun sürüyor. Uyandıklarında randevu saatlerine bir saat kaldığını fark ediyorlar! Ahmet Dede, Lale Nine’nin yavaş ve telaşlı hazırlanıyor olmasından dolayı traş olmayı unutarak evden çıkıyorlar. Oturdukları Tarlabaşı mahallesi dik yokuşlu olduğu için yavaş yavaş Beyoğlu’na geliyorlar. Biir sürü mağazanın önünden geçerek Fransız Konsolosluğunda’ki randevularına biraz gecikerek geliyorlar. Geç geldikleri için yeniden sıranın kendilerine gelmesini bekliyorlar ve sonunda Schengen vizelerini alıyorlar.
Seyahat edecekleri gün, torunları ile vedalaştıktan sonra Paris’e gitmek için havaalanına geliyorlar. Uçağın kalkış saatini beklerken İmam İbrahim ile karşılaşıyorlar. İmam İbrahim onların Mekke’ye gitmeleri gerektiğini ve Kabe’yi ziyaret etmelerini söyleyerek onları ikna ediyor. Lale Nine ve Ahmet Dede Avrupa Seyahatleri’nden sonra Mekke’yi de ziyaret edeceklerinin sözünü vererek Paris’e gidecek uçaklarına biniyorlar.
İlk defa uçağa bindikleri için hem çok heyecanlanıyor hemde çok korkuyorlar. Şanslarına, uçakları çok büyük bir türbülansa giriyor! Lale Nine ve Ahmet Dede uçağın kesin düşeceğini ve bir daha torunlarını göremeyeceklerini düşünüyorlar. Korku dolu saatler geçtikten sonra sağ salim nihayet Paris’e iniyorlar. Paris taa Avrupada!
Paris’te Eyfel Kulesi’nin önünde fotoğraf çektiriyorlar. Çok beğendikleri bu güzel şehirden sonra Londraya da gidiyorlar. Londra’da Kraliyet Sarayı’nı ziyaret ederken Kraliçe’yi uzaktan da olsa görüyor ve ona el sallıyorlar.
Ve bu seyahatlerinde birbirlerini daha da çok seviyorlar …
Derler ki, Ahmet Dede ve Lale Nine’nin büyük ikramiyeyi kazanmasını her şeye kulak misafiri olan Tavşan sağlamış …
Gökten üç elma düşmesini beklemeyin !
Siz de gelin Elim Sende’ye , Nine ile Dede’yi görmeye…

 

Kolektif  Masal :

“Masalın Sözcükleri , Masalın Renkleri “ 

Atölye Eğitmenleri : Leyla Sakpınar – Songül Bozacı

Atölye Katılımcıları: Emirhan, Hasret, İrem, Paşa, Metin, Gonca  ..

Proje Ev Sahibi: Elim Sende Derneği

 

 

 

 

 

Paylaş