Renkli Kuşlar Dünya Turu

  • Proje Tarihi: Ekim  2012
  • Proje Ortağı: KultureKontakt Austuria
  • Katılımcı Sayısı: 20
  • Projenin Tanımı ve Genel Felesefesi:

Sevgili Çocuklar Koşuuuuuuuuun!

Viyana’daki çocuklardan size selam vaaar!

Farklılığın bir zenginlik olduğu atölyemizin kuşları İstanbul’dan sonra Viyana’ya uğradı. Elim Sende ve ÇOÇA tarafından kurgulanan atölyeyi dünyanın başka bir yerinde, başka bir kültürde yaşayan çocuklarla deneyimlemek çok keyifliydi. Wiener MittelSchule’de Türkiye, Bosna, Afrika, Sırbistan, Almanya, Avusturya ve daha bir çok ülkeden çocuğun birarada barış içinde yaşadığı bir sınıfta, daha önce sınıftaki çocukların hiç gitmedikleri ülkeleri düşledik. O ülkelerde yaşayan çocukları düşledik.

Renkli Kuşlar Dünya Turunda Atölyesi’ni, her çocuğun biricik, değerli, farklı ve eşit olduğu ana fikri üzerine kurduk. Sanat aracılığıyla dünya çocuklarını tanıma, tanıtma ve barış içinde bir dünya yaratatmak için çalıştık. Resim, origami, hikaye anlatımı gibi farklı teknikleri birlikte kullandık. Nasıl mı?

Çocukların isimleri, yaşları, sevdikleri hayvan ve  hobilerinden oluşan dallarla bir ağaç yaptık. Yaprakları en sevdiğimiz renklerle, ellerimizle boyadık. Kağıttan dilek kuşlarımıza hayat verdik veee kuşlarımızla rüya gibi bir dünya turuna çıktık. Bu turda bir sürü farklı çocukla karşılaştık; merak ettiğimiz bir ülkeye iniş yaparak birbirimize gördüğümüz dünya çocuklarını anlattık. Anlatmakla kalmadık, bir de hayallerimizdeki çocukların resimlerini yaptık. Her çocuk güzeldi. Her çocuk özeldi. Her çocuk farklıydı. Her çocuk eşitti.

En sonunda hayalini kurduğumuz tüm çocukları da düşünerek dilekler diledik ve dileklerimizi dünyaya duyurması için özgür kuşlara emanet ettik.

Paylaş