Çocuklar Kendi Masal ve Hikayelerini Yazıyor |
Çarşamba, 15 Ağu, 2018

Bugün

Etkinlik Bulunmamakta..

Gelecek Etkinlikler

Çocuklar Kendi Masal ve Hikayelerini Yazıyor

ElimSende, birbirinden keyifli atölyelerde hep birlikte üretmeye ve eğlenmeye devam ediyor. Sevgili eğitmenlerimiz Songül Bozacı ve Leyla Sakpınar yürütücülüğünde gerçekleşen “Kolektif Masal: Sözcükler, Renkler ve Masallar” adlı masal yazma etkinliğimizi sonlandırdık. Bu süreçte çocuklar, yer vermek istedikleri karakterleri, binaları, araçları ve hayal ettikleri diğer her şeyi kağıtlara çizerek hep birlikte üretecekleri masalı aşama aşama kurguladılar. Çizdikleri her öğeyi kesip boyayarak atölye sınıfımızın duvarına astığımız büyük bir kağıda masalın gidişatına göre yapıştırdılar. Ortaya hem hep beraber yaptığımız kocaman bir resim hem de Tarlabaşı’ndan Paris’e uzanan hayallerimiz ve yaşantılarımızla dolu eğlenceli bir masal çıktı. Atölye boyunca çocuklar bir yandan yaratıcı yazma yeteneklerini keşfederken bir yandan da renkleri özgürce kullanmanın tadını çıkardılar.

 

  1. Hafta: Eğitmenlerimiz Songül Bozacı ve Leyla Sakpınar’la tanışma oyunları oynayarak tanıştık. Hep beraber bir masal oluşturacağımızdan bahsettik. Çevremizi de düşünerek masalın başlangıç noktası olan mekâna karar verdik. Mekân olarak Tarlabaşı ve Taksim seçildi. Karakter olarak dede, nine ve torunlara yer verildi. Çocuklar dede ve ninenin sahip olabileceği eşyaları ve seçilen mekânda varolan ulaşım araçlarını, binaları, heykelleri, parkları vs. düşünerek söylediler. Daha sonra tüm bu söylediklerini kağıtlara ve kartonlara resmederek kestiler. Başlangıçta seçtikleri tüm bu öğelerin birbirleriyle bağlantısını kurarak masalı oluşturmaya başladılar.
  2. Hafta: Geçen hafta oluşturmaya başladığımız masala yeni şeyler de ekleyerek devam ettik. Atölye sınıfının duvarına astığımız büyük bir kağıda daha önce oluşturduğumuz öğeleri yapıştırdık. Farklı türde boyaları da kullanarak resmimize eklemeler yaptık.
  3. Hafta: Atölyenin son haftasında masalımıza ve masalımızın resmine son detayları da ekledik. Hep birikte oluşturduğumuz masalı baştan sona kadar okuduk ve bir de isim vererek atölyeyi tamamladık.
Paylaş
PhotoGrid_1428586989577