Tai Chi

Ne İşe Yarar?

T’Aİ  CHİ CH’UAN, kaynaklarda 5000 yıllık Taocu Çin egzersiz sistemi olarak  karşımıza çıkıyor. Ülkemizde çok tanınmamakla beraber sabahın erken saatlerinde gruplar halinde,  yumuşak, dalgayı andıran  hareketlerle  Çin’de uygulandığını biliyoruz. T’ai Chi sözcüğü ugulamanın felsefi boyutunu anlatır. Chu’an ise Çincede yumruk anlamına gelir ve savunma kısmını ifade eder. Savunma sanatını T’ai Chi felsefesinin önermeleri ile çalışırsak bunun adı T’ai Chi Chu’an olur. Yani savunma sanatının, T’ai Chi felsefesi ile yaşanma yoludur denebilir.

Pek çok yönü olan T’ai Chi disiplini, hareketli   meditasyon olarak tanımlanmasının yanı sıra koruyucu hekimlik sistemi tarafı ile sağlıklı olmamızı temin eder. Dolaşım sistemi, sinir sistemi, bağışıklık sistemi, iskelet sistemi bozukluklarına ve solunum rahatsızlıklarına çözüm üretir. Ayrıca kişisel gelişim boyutu ile gelişimimize destek verir. İnsana bütüncül yaklaşan, eşsiz bir sistemdir.

T’a Chi uygulamalarında kas gücü en düşük seviyede kullanılır. Gevşemek temel prensiptir. Esnek ve dinamik hareketler, bedeni dengeler ve enerji akışını düzenler. Çalışmaların sonunda fiziksel ve ruhsal anlamda rahatlama, kendini iyi hissetme, vücudun enerji akışını tıkayan blokajların çözülmesiyle doğal olarak gelen bir sağlık hali görülür.

Yaş Grubu

Yetişkin

Tarih

11/20/2013

Paylaş